Abyste svou objednávku stihli ještě pod stromeček, všechny Tapety a Obrazy objednávejte do 13.12.2023.
Paravány a Ručně malované obrazy již do Vánoc doručit nestihneme.

Jak opticky zvětšit malý obývací pokoj?

Milujete svůj útulný, ale trochu stísněný obývací pokoj? Rozumíme. Malé prostory jsou co do zařizování často výzvou. Existuje způsob, jak z malého obývacího pokoje bez nutnosti stavebních úprav udělat pocitově prostornější pokoj? Rozhodně ano.

Pojďme tedy společně prozkoumat, jak bychom mohli pomocí jednoduchých triků a nápaditých prvků dokázat zázraky v těsnějších obývacích pokojích.

 

Ukliďte!


To je na začátek nejdůležitější – udělejte pořádek! Ukliďte všechno co není důležité a pouze zabírá místo. Časopisy na konferenčním stolku, lapače prachu na přeplněných policích, odložené svršky.. Takový obývák rozhodně nenadchne a prostor pak působí jako o dost menší. Je to důležité i ve velkých obývácích, v těch těsnějších samozřejmě dvojnásob.

 

Barvy


Bílý strop je pro malé prostory vždy vynikající volba. Ještě lepší je, když je bílá barva stropu přetažená ještě cca 10cm i na okolní svislé stěny, dojem vyššího stropu se ještě zvětší. A ideální jsou samozřejmě i bílé zdi. Pokud nechcete bílé stěny, volte světlé, lehce pastelové, odstíny chladnějších barev jako je zelená, modrá, příp. fialová. Takové barvy, na rozdíl od teplejších tónů, mají moc opticky místnost rozšířit. Jestli chcete mít barvu tmavší, nebo teplejší, doporučujeme takto vymalovat pouze jednu stěnu.

Výbornou volbou jsou také vlísové fototapety na zeď s 3D motivy, které dodají hloubku a perspektivu, výběr je dnes již opravdu rozsáhlý, nakoukněte zde. Jejich nespornou výhodou je kromě jednoduchosti lepení i to, že pokud se v budoucnu rozhodnete pro změnu, jednoduše je odlepíte a pořídíte si novou s jiným motivem nebo zeď vymalujete.

Fototapeta - Zdroj   Fototapeta - Starý most   

Pokud se nechcete loučit se svou pohodlnou sedačkou v tmavé barvě, pořiďte si na ni světlý přehoz. Světlá podlaha bez koberce je nejlepší, máte li však například plovoucí podlahu v tmavším odstínu, kobereček nebo běhoun ve světlé barvě velmi pomůže.

 

Světlo


Samozřejmě. Co nejvíce denního světla dělá divy. Barevné záclony nebo závěsy nejsou nejlepší volbou. Pokud se vzhledem k výhledu z oken necítíte mít okna úplně „bez“, zvažte lehké průsvitné záclony v bílé, nebo možná raději poloprůhledné bílé roletky do oken, které budete moci mít z větší části nezataženy úplně dolů.

Co se týká umělého osvětlení, světlo z centrálního stropního svítidla by ideálně nemělo směřovat přímo dolů. Tedy než klasický visící lustr bude lepší konzole s několika bodovými svítidly natočenými různě do prostoru, které pomohou osvětlit i tmavší kouty místnosti. Osvětlení můžete doplnit např. o stojací lampu pro čtení, výborné jsou také LED pásky např. pod hranami poliček.

 

Lesklé povrchy a zrcadla


Tak toto je velmi dobře známý trik, jak pomoci zvětšit prostor. Zrcadla jsou vítězi, znáte je i z těsnějších hotelových pokojů, z užších chodeb apod. Vyzkoušejte, kde by je bylo právě ve vašem obýváku vhodné pověsit nebo nalepit. Na protilehlých stěnách bude násobit velikost prostoru, ale pozor, nemusí to být vždy příjemné, musíte to vyzkoušet. Sklo nebo zrcadlo dokáže opticky velmi odlehčit i masívnější nábytek, například na dveřích skříňky, a navíc získáte další prosvětlení a pocitové zvětšení interiéru.

Obecně lesklé povrchy výrazně pomáhají prosvětlení celého pokoje. Matné povrchy světlo pohlcují. Takže všechno, co má lesklý povrch, důkladně vyčistěte a naleštěte. To se týká oken, lakovaných povrchů nábytku, skleněných desek stolu, polic i podlahy.

 

Uvažujte minimalisticky i s nábytkem


Je jasné, že pro menší pokoje bude platit čím méně nábytku, tím lépe. Něco tam přesto mít chcete. Platí, že je lepší vše „zvednout z podlahy“.  To znamená, že jakýkoliv nábytek je lepší na nožičkách než stojící přímo na podlaze. Získáte tím pocitově mnohem vzdušnější prostor. Lepší, než těžká sedačka s očalouněnými bočnicemi ležící přímo na zemi, je menší pohovka na nožkách. Pokud můžete police a skříňky zavěsit na zeď, udělejte to. Otevřené police bez dvířek jsou mnohem lepší, jen je nepřeplňujte. Konferenční stůl na tenkých nohách se skleněnou deskou je výborná volba.

Nábytek na nožkách 2     Nábytek na nožkách 1     Nábytek na nožkách 3

Sedací soupravu nebo pohovku je pak vhodné odsunout od zdi a nechat ji umístěnou více v prostoru. Zvažte i multifunkční nábytek, třeba i na kolečkách, který vám díky tomu, že jde skrýt nebo stohovat, umožní získat další prostor navíc. Stohovatelné stoličky pro hosty nebo malý taburet jsou perfektní a opticky moc místa nezaberou.

 

Potřebujete dveře?


Popřemýšlejte také, jestli potřebujete dveře. Otevřený průchod do vedlejší místnosti, pokud se jedná například o kuchyni a ne zrovna o ložnici, je další skvělý tip. Optickému oddělení stačí mít místnosti v jiné barvě. Pokud jsou dveře nutné, pomohou prosklené poloprůsvitným sklem nebo s nalepeným zrcadlem.

 

Solitér


Skvělým trikem pro menší místnosti, pokud jste již dali tu práci se vším výše zmíněným, je nasměrovat oko pozorovatele na konkrétní solitér v prostoru. Tím odvedeme pozornost od malé místnosti. Může to být třeba atraktivní barevný obraz na plátně v jinak jednotně barevném pokoji, větší pokojová květina nebo výraznější kus nábytku.

Obraz - Barevná Afrika     Obraz na akrylátovém skle - Tichá pláž

 

Jak sami vidíte, i v menších obývacích pokojích můžete pomocí správných triků dosáhnout dojmu velkého prostoru. Nebojte se experimentovat. Není těžké zařídit si doma prostor který obýváte nejčastěji tak, abyste se v něm cítili příjemně a těšili se domů.

Miák