Počet položek: 0 0,- Kč

O tapetách a montáži

Tapety

Moderní, designové a dětské tapety jsou výrazným dekorativním prvkem v  interiéru, který dodají místnosti styl. Nejprodávanějším druhem tapet jsou vliesové tapety, které naleznete na našem
e-shopu. Vliesové tapety jsou tvořeny převážně z buničiny a textilních vláken spojených pojivem.  Tyto tapety se vyznačují vysokou propustností vzduchu a vodní páry, jsou vynikajícím zvukovým a tepelným izolantem.

Druhy tapet

  • Vliesové tapety
  • Fototapety (hladký a polomatný povrch)
  • Papírové tapety
  • Vinylové tapety
  • Samolepící tapety

 

Aplikace vliesových tapet

Pro aplikaci tapet na stěnu je nezbytné použít kvalitní speciální tapetová lepidla.

Vliesové tapety mají jednu hlavní výhodu a tou je velmi snadná aplikace. Lepidlo se nenanáší na tapetu, ale přímo na stěnu s použitím válečku či stěrky.  Tapety se lepí na hranu, čímž se docílí nepřerušované navázání vzorů u vzorovaných tapet. A na rozdíl od papírových tapet také nevyžadují čas na provlhčení. Doporučujeme vždy napenetrovat povrch před lepením tapet.

Vliesové tapety jsou vhodné pro aplikaci na stěny, zdi, stropy, které jsou opatřené vnitřními omítkami, sádrokartonem, dřevotřískovými deskami, betonové panely apod.

Příprava před tapetováním

Podklad pro tapetování by měl být rovný a čistý (zbavený nátěrů, předešlých tapet a ostrých výčnělků). V případě, že se chystáte tapety aplikovat na hladké a staré lakované barvy, je nutné povrch zdrsnit smirkovým papírem.  Případné nerovnosti opravte povrch pomocí sádry či tmelu, který se vyhladí špachtlí a po zaschnutí vybrousí. 

V případě, že chcete tapety aplikovat na silně savé a drsné povrchy, je potřeba použít hloubkový penetrační nátěr. Pokud savý podklad nebude penetrován, dojde k předčasnému vyschnutí lepidla a vliesová fototapeta nebude na zvoleném podkladu držet.

Při přípravě lepidla dodržujte vždy přesné pokyny výrobce. Přiložte tapetu na předem vyznačenou pozici na stěně, na kterou jste již nanesli lepidlo, a opatrně jej svrchu dolů přitlačte ke stěně tapetovacím kartáčem event. přítlačným válečkem. Lepidlo a vzduchové bubliny vytlačte směrem od středu ke krajům pomocí kartáče nebo přítlačného válečku. Obdobným způsobem pokračujte v lepení dalších dílů vliesové fototapety.

Bílý okraj v horní a spodní části vliesové fototapety je zde ponechán z důvodu snazšího ořezu fototapety po jejím nalepení (např. u nerovných stropů či podlah). Ořez je nutno provést až po úplném zaschnutí fototapety - cca 24 hod.

Vzduchové bubliny na tapetě lze odstranit propíchnutím ostrým nožem, popřípadě špendlíkem. Malým štětcem dáme dovnitř trochu lepidla a začistíme kartáčem a vlhkou houbou.

Při lepení tapet až do celkového zaschnutí dbejte na to, aby v místnosti nebyl průvan a přílišné teplo. Optimální teplota pro aplikaci tapet je 20 stupňů Celsia.

Dbejte vždy na čistotu používaného nářadí, aby se povrch fototapety neušpinil.

 

Aplikace samolepicích tapet

Před samotnou aplikací zbavte povrch nerovností, prachu, zbytků barvy apod. a pokud je potřeba, povrch důkladně odmastěte (např. při renovaci nábytku, polepu dveří apod.).

Drsné plochy je nutné napřed přebrousit, pokud chcete tapetu použít k renovaci dřevěného nábytku pak pamatujte že neošetřené dřevěné plochy bude nutné natřít základem na akrylové bázi.

Nezapomeňte že tapeta přesně kopíruje povrch podkladu.

Na klasickou zděnou stěnu s omítkou Vám důrazně doporučíme vybrat si spíše ze sortimentu vliesových fototapet.


Příprava před tapetováním

Důkladně si rozměřte a nejlépe tužkou vyznačte jednotlivé pruhy tak jak chcete mít tapetu nelepenu.

Tapetu lepte po pásech, postupně seshora odlepujte ochrannou fólii, zároveň přilepujte tapetu a vyhlazujte směrem od středu k okrajům jemně hadříkem nebo tapetovacím kartáčem vzduchové bubliny, které se mohou při lepení vytvořit. Pokud přece jen nějaké vzduchové bubliny zůstanou, tyto propíchněte ostrým špendlíkem resp. špičkou odlamovacího nožíku a hadříkem znovu jemně vyhlaďte. Při vytlačování bublin dávejte pozor ať nepoškodíte povrch tapety. Takto postupujte s každým pásem odshora dolů. Pásy tapety lepte postupně k sobě tak ať se dotýkají hranami, nikoliv přes sebe!

Hladké a nesavé povrchy je vhodné před nalepením tapety lehce postříkat slabým roztokem se saponátem, nejlépe rozprašovačem. Takto bude možné snáze vytlačovat případně vzniklé bubliny a navíc lze s již nalepeným pruhem ještě jemně manipulovat.

Po 24 hodinách kdy je tapeta již pevně nelepena obřízněte přesahující konce.

 

Doporučení

Ani nejlepší návod nemůže nahradit pohled odborníka. Pokud si tedy nejste montáží zcela jisti, obraťe se na specializovanou montážní firmu. Chyby, které vzniknou nesprávnou montáží nebudeme bohužel moci uznat.

Reklamace

Reklamace fototapety může být uznána pouze v případě, že je tapeta nepoužitá, tedy nenastříhaná, všechny díly jsou příp. suché a bez lepidla! Reklamaci nelze uplatnit na již nalepenou fototapetu.

 

Na fototapety, které byly vyrobeny na zakázku nelze uplatnit vrácení do 14-ti dní bez udání důvodu.

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace